Zdravé srdce Hané


V roce 2009 jsme se spojili s přírodovědeckou fakultou UP v Olomouci a společně se pokusili o zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako  Největší hodina biologie.

Ukázali jsme Evropě, kde je její srdce.

V rámci projektu "Kreativní biologie" Univerzity Palackého se 25. června 2009 v 16.00 na Horním náměstí v Olomouci, pod názvem "Srdce srdcí" uskutečnila největší hodina biologie na světě. Šlo o unikátní akci, která originálním způsobem propojila prvky vzdělání, zábavy a týmové spolupráce. Více než 500 žáků olomouckých základní a středních škol spolu se studenty Univerzity Palackého vytvořili živý model fungujícího srdce. Barevnými kostýmy, různými pomůckami a důmyslnou choreografií byl touto atraktivní metodou vysvětlen princip fyziologické srdeční kontrakce, ale také srdeční zástavy a následné defibrilace. Působivé představení, podmalované hudbou Davida Spilky proběhlo jednak odpoledne za denního světla a také večer jako světelná show.

Pořadatelé akci registrovali jako pokus o světový a český rekord u londýnské agentury Guiness World Records a agentury Dobrý den v Pelhřimově. "Protože žádná podobná akce dosud nebyla registrována, nabídly nám obě agentury otevření nové kategorie", uvedla autorka projektu a hlavní organizátorka doktorka Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc. "V obtížné době, kdy svět trápí hospodářská krize a převahu mají tvrdé ekonomické vztahy, to nemusíme Evropě jen sladit, ale můžeme jí i ukázat, kde leží její srdce, tradiční symbol dobrých lidských vlastností".

Akce Srdce srdcí byla zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu. "Byli jsme velmi potěšeni nabídkou spolupráce na tomto populárně vzdělávacím projektu", uvádí bývalá předsedkyně nadačního fondu prof. dr. Eliška Sovová. "Jen neustálou edukací našich obyvatel můžeme zlepšit jejich postoje a chování, což povede ke snížení úmrtí na kardiovaskulární choroby".

Tato akce se konala pravidelně od r. 2007 – 2019. Letos s ohledem na epidemii koronaviru akci neplánujeme.


Fakultní nemocnice, I. interní klinika, I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc, tel. 588 443 201
číslo účtu: Česká spořitelna a. s. pobočka Olomouc: 1804110349 / 0800